Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016

Νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη στο "Nick Galis Hall"

Ο Άρης ήταν μαχητικός, με ώθηση και από τους οπαδούς του που γέμισαν και πάλι το "Nick Galis Hall", όμως ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του επικρατώντας με 71-59 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επέστρεψαν από το -15 (32-47) με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν στο 24' 07'', έχοντας επιμέρους σκορ 18-4 και μειώνοντας σε 50-51 στο 31' 40''. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 10-0 σε διάστημα δύο λεπτών, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +10 (50-60) και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, το οποίο διαχειρίστηκε μέχρι τη λήξη.
Για τους "κίτρινους" αυτή ήταν η 4η ήττα σε 7 παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ οι "πράσινοι" παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από Ολυμπιακό και ΑΕΚ που μοιράζονται την κορυφή, παίρνοντας την 6η τους νίκη σε 7 αγώνες για την Α1.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως για τις 23 βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων, έναντι 11. Το "τριφύλλι" κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (47-28), ενώ είχε και καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (10/24 - 5/19).
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σίνγκλετον με 16 πόντους (8 ριμπ., 4 κλεψ.), Μπουρούσης με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ και Ρίβερς με 13 πόντους (3 τριπ.). Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Κάμινγκς με 17 πόντους (3 τρίπ., 8 ριμπ.) και Μπάκνερ με 14 πόντους.
Ο αγώνας
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Κορυφαίος του Άρη στην πρώτη περίοδο ήταν ο Μπάκνερ, ο οποίος πέτυχε τους 8 από τους 14 πόντους, κάνοντας εντυπωσιακά καρφώματα και μία φοβερή τάπα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 17-14 χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Ρίβερς τρία δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 12 από τους 17 πόντους του «τριφυλλιού» στην πρώτο περίοδο σημειώθηκαν με τέσσερα εύστοχα σουτ τριών πόντων (4/8).
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι αρκετά εύστοχος και στην δεύτερη περίοδο (7/14 τρίποντα), σε αντίθεση με τον Άρη που ήταν άστοχος στα μακρινά σουτ (2/9 τρίποντα – 10/22 δίποντα). Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ, κυρίως μετά το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν με +10 πόντους διαφορά (26-36), υπερτερώντας κατά κράτος στα ριμπάουντ (25-12). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με φόλοου του Κάμινγκς που έφτασε τους 8 πόντους και μείωσε σε 28-36. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού στα πρώτα 20 λεπτά ήταν ο Ρίβερς με 3/3 τρίποντα και 9 πόντους.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας για πρώτη φορά διαφορά άνω των 10 πόντων (28-39) με εύστοχο τρίποντο του Παππά. Με τον Σίνγκλετον να είναι εξαιρετικός κάτω από τα καλάθια και το ποσοστό ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων να παραμένει υψηλό, οι «πράσινοι» ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο +15 (32-47), ενώ ο Άρης έδειχνε να «κολλάει» κάνοντας λάθη και να μη βρίσκει λύσεις αμυντικά και επιθετικά, με εξαίρεση τον πολύ θετικό Μπάκνερ. Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου οι «κίτρινοι» έδειξαν σημάδια αφύπνισης και με σερί 7-0 με οδηγό τον Κάμινγκς, κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (39-47). Η απάντηση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει, με τον Σίνγκλετον να κερδίζει δύο φάουλ και να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (39-51) με 4/4 βολές. Ο Άρης βέβαια δεν είχε σκοπό να παραδώσει τα όπλα και παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του «έτρεξε» σερί 6-0 και μείωσε σε 45-51, το οποίο ήταν και το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου.
Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Τζένκινς να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Γιάνκοβιτς σε δίποντο, μειώνοντας σε 50-51 (11-0 το σερί). Βέβαια, το αρνητικό για τον Άρη ήταν ότι ο Τζένκινς αποβλήθηκε νωρίς με 5 φάουλ. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μετά από ώρα με 2/2 βολές του Μπουρούση για το 50-53. Οι «πράσινοι» μάλιστα έκαναν δικό τους σερί 9-0 με άλλες δύο εύστοχες βολές του Μπουρούση, τρίποντο του Καλάθη και δίποντο του Μπουρούση (50-60). Από κει και έπειτα, στα τελευταία έξι λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το "τριφύλλι" να ελέγχει το παιχνίδι διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας που "έχτισε" και να παίρνει τη νίκη στο Αλεξάνδρειο με τελικό σκορ 59-71.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-36, 45-51, 59-71.
ΑΡΗΣ: 19/38 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 6/11 βολές, 28 ριμπάουντ (23+5), 16 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 12/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/23 βολές, 47 ριμπάουντ (32+15), 19 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΑΡΗΣ: Τσαϊρέλης 8, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 17 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Μούρτος 2, Μπάκνερ 14, Ξανθόπουλος, Ζάρας 2, Γιάνκοβιτς 2, Ντραγκίσεβιτς 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 16 (1 τρίπ., 8 ριμπ., 4 κλεψ.), Φώτσης 8 (2), Φελντέιν (0/7 σουτ), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 6 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 9 ασ.), Νίκολς 4, Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 12 (2/11 σουτ, 13 ριμπ.).