Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

Ο Ολυμπιακός "έσπασε" το αήττητο του Άρη στο "Nick Galis Hall" με επίδειξη δύναμης

undefined
Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το κατάμεστο Αλεξάνδρειο, επικρατώντας εύκολα του Άρη με το εμφατικό 80-55 και βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί (4Χ4 σε Ελλάδα και Ευρώπη) που είχε στην έδρα του.

Οι "ερυθρόλευκοι" μετέτρεψαν σε "περίπατο" το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Basket League, κάνοντας επίδειξη δύναμης στο "Nick Galis Hall" απέναντι στους "κιτρινόμαυρους" που δεν μπόρεσαν να σταθούν ανταγωνιστικοί, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και παράλληλα την πρώτη τους εντός έδρας για τη φετινή σεζόν, σε όλες τις διοργανώσεις.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι στο Παλέ την επόμενη Κυριακή (5/11 - 18:30), στον νοκ-άουτ ημιτελικό Κυπέλλου που θα κρίνει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης έχασε τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας πριν το τέλος της β΄ περιόδου. Ο 29χρονος γκαρντ υπέστη διάστρεμμακαι αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού και το διάστημα απουσίας του.
Στα του αγώνα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μπήκε "ζεστά" και προηγήθηκε με 5-0, όμως έκτοτε δεν ξαναπήρε προβάδισμα. Οι Πειραιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 22-14 υπέρ τους και στο β΄ δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικοί. Έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με επιμέρους σκορ 10-23, ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με διαφορά +21 πόντων (24-45). Στο ξεκίνημα της γ΄ περιόδου επικράτησε ένα ρεσιτάλ από σουτ τριών πόντων, με τους "ερυθρόλευκους" να "εκτελούν" από τα 6,75, τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απαντήσουν για να μειώσουν, αλλά να μην μπορούν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους -10 πόντους. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην άνετη επικράτηση με το 80-55.
Tα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), Μακλίν 7, Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.