Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

100Άρης, συνέτριψε τον Κόροιβο

Ο Άρης πέτυχε κατοστάρα επικρατώντας του Κοροίβου Αμαλιάδας με 100-79 στο "Nick Galis Hall" για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ στην πρώτη περίοδο
παίρνοντας προβάδισμα με 13-6 και 19-12, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-44 υπέρ του Άρη. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το παιχνίδι, όπως και έκαναν στην τρίτη περίοδο, την οποία τελείωσαν με +10 πόντους διαφορά (73-63). Στην τέταρτη περίοδο αύξησαν κι άλλο τη διαφορά τους φτάνοντας σε μία ευρεία νίκη.

Με τη σημερινή νίκη ο Άρης έφτασε τις 11 στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 4η θέση.
Κορυφαίος ήταν ο Γιάνκοβιτς με 21 πόντους, με τον Κάμινγκς να ακολουθεί με 18 και τον Ντραγκίσεβιτς να σταματάει στους 16.
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-44, 73-63, 100-79.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 12, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 5(1), Κάμινγκς 18(3), Ζάρας 6(2), Μούρτος 2, Σίμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 21(1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 16(1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μακ Κλέλαν 2, Γκότσερ 15(4), Μιλουτίνοβιτς 12, Σταρκς 21(4), Μιχαλόγλου 4, Σαχπατζίδης 9, Χατζηνικόλας 6(1), Σπυριδωνίδης 5, Κατζός 2, Αποστολίδης 3(1), Μπεκρής.