Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

Λύγισε στο τέλος ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκε από την ΑΕΚ

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι "Δικεφάλων" στο ΟΑΚΑ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα έχοντας δραματικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 77-71, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι "ασπρόμαυροι" ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι με τον
Κλάντον να κυριαρχεί στη ρακέτα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 16-27. Η Ένωση ωστόσο μείωσε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-39 υπέρ του ΠΑΟΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο, που τελείωσε με υπέρ τους προβάδισμα 59-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ναι μεν ήταν πίσω στο σκορ αλλά παρέμεινε ζωντανός μέχρι τέλος με μεγάλα τρίποντα από Τσόχλα και ΜακΦάντεν. Τελικά δεν τα κατάφερε βέβαια, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε τις 15 στο πρωτάθλημα και ουσιαστικά "κλείδωσε" την 3η θέση στην κανονική διάρκεια, ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στη 5η θέση με 10 νίκες και 9 ήττες μετά τη σημερινή.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ούκιτς με 17 πόντους, όσους είχε και ο Κλάντον από πλευράς ΠΑΟΚ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι από το παιχνίδι αποχώρησε τραυματίας ο Σάιμπερτ του Δικεφάλου του Βορρά, καθώς φάνηκε να του βγαίνει ο ώμος.
Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 17 (2), ΜακΓράθ 4, Ελόνου 8 (9ρ.), Σάκοτα 13 (3), Βασιλειάδης 9(1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7(1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6,Μαυροκεφαλίδης 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5(1), Τσόχλας 11(3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5(1), Πέινερς 6, Κλάντον 17