Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011

Με καρδιοχτύπια μένουμε… Ευρώπη!

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν έτσι όπως κύλαγε δικό της (44-27 στο ημίχρονο), η Εθνική χαλάρωσε στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο αγώνας έγινε θρίλερ.
Τελικά η ομάδα του Ηλία Ζούρου, έδειξε χαρακτήρα, νίκησε την Κροατία και προκρίνεται στη επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.
Η Eθνική πλέον, ελπίζει σε ήττα....
της ΠΓΔΜ το βράδυ από την Βοσνία για να τερματίσει στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου. Σε διαφορετική περίπτωση θα πάρει τη δεύτερη θέση.

Μπάσκετ αξιώσεων απέδωσε η Εθνική Ανδρών στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο είχε εγκλωβίσει την Κροατία και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.
Συνεργασίες, καλή κυκλοφορία της μπάλας, «μπλοκ άουτ», αιφνιδιασμοί και έλεγχος των ριμπάουντ ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο παιχνίδι της Εθνικής στο πρώτο εικοσάλεπτο, ενώ καταλυτικής σημασίας ήταν και οι βοήθειες από τον πάγκο, καθώς η Ελλάδα μέτρησε 25 πόντους, έναντι μόλις 9 των Κροατών, που πλήρωσαν την αστοχία τους, κυρίως από τα 6.75 (1/7).
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, δια χειρός Φώτση (2/2) και Καλάθη (1) από τα 6.75, είχε ονειρική αρχή και στο 6ο μόλις λεπτό βρέθηκε μπροστά με «νταμπλ σκορ», 12-6. Σίμον και Πόποβιτς προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά, αλλά ο Βασιλειάδης είχε «ζεσταθεί» και με νέα τρίποντη «βόμβα» στα 45'' το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (23-13), ενώ ο φόργουορντ της Μπιλμπάο διαμόρφωσε και το σκορ περιόδου 25-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική δεν κατέβασε ταχύτητα... Με τον Μπουρούση να κερδίζει τις «μάχες» κάτω από το καλάθι (10π. στο 20'), τον Βασιλειάδη (13π. στο 20') να «εκτελεί» από την περιφέρεια και την ελληνική άμυνα να έχει εγκλωβίσει όλα τα επιθετικά ατού της Κροατίας, οι αντίπαλοι έπεσαν στο καναβάτσο... Μάλιστα, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη ο Βασιλειάδης από τα 6.75 εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (43-23), με τους Κροάτες να μαζεύουν -όσο μπορούν- τη διαφορά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -17 (44-27).
Στην τρίτη περίοδο, η Κροατία με τους Αντριτς, Μπάρατς και Σίμον κυριάρχησε στα ριμπάουντ, πήρε τα επιθετικά, όπως και τις δεύτερες ευκαιρίες και κατάφερε μία σύγχιση στη λειτουργία της Εθνικής Ανδρών. Ο Φώτσης μπορεί με το... καλημέρα (στο 21') να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο +20 (47-27), αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Μπάρατς «έβγαλε» ένα γρήγορο 7-0 σερί της Κροατίας, που μείωσε σε 47-34. Βασιλειάδης και Καλάθης έδωσαν ανάσες, αλλά το σύνολο του Γιόσιπ Βράνκοβιτς που βρήκε το μακρινό σουτ έριξε στο 28' τη διαφορά στο -10 (53-43), για να απαντήσει η Εθνική με νέο επιμέρους σκορ 5-2 και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (58-45).
Στον επίλογο του αγώνα λίγο έλειψε να έρθουν τα... πάνω κάτω για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που είχε χάσει την ευστοχία της από τα 6.75. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν τη σύγχυση που επικράτησε στην ελληνική άμυνα και με επιμέρους σκορ 11-2 μείωσαν στο 36' σε 60-56. Η περιφέρεια της Εθνικής ανταποκρίθηκε προσωρινά, αλλά οι Κροάτες βρήκαν μπόρεσαν να μειώσουν με το 4ο εύστοχο σε 17 προσπάθειες τρίποντο τους σε 66-63. Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη το «κρύο αίμα» του Φώτση από τα 6.75 ανέβασε τη διαφορά στους +6 (69-63), αλλά η ευστοχία του Πόποβιτς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών 4/4 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (69-67). Τα αντανακλαστικά της Εθνικής, κυρίως τα αμυντικά, λειτούργησαν, Ζήσης και Βασιλειάδης έφερε σε πέρας τις αποστολές τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και το σύνολο του Ζούρου βρέθηκε με τη λήξη του αγώνα να πανηγυρίζει την πρόκριση με το τελικό 74-69.

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ 74-69
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69
Γήπεδο: Αλύτους Αρίνα
Διαιτητές: Ρόμπερτ Λότερμοζερ (Γερμανία), Μιγκέλ Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Γιούρις Κοκαΐνις (Λετονία)