Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

Σούπερ εθνική και κόντρα στον... Νοβίτσκι!Κέρδισε με 69-56 τη Γερμανία.

Με 9 πόντους και πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας ο Ντιρκ Νοβίτσκι δεν βοήθησε την Γερμανία
Αθήνα
Η εθνική ομάδα μπάσκετ συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της στην προετοιμασίας της εν όψει του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Η ομάδα του Ηλίας Ζούρου επιβλήθηκε της Γερμανίας του Ντιρκ Νοβίτσκι (ήταν μετριότατος) με 69-56, στο τουρνουά του Μπάμπεργκ, πετυχαίνοντας το 2 στα 2 μετά την επικράτηση και επί της Τουρκίας.

Η εθνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα, χάρη στην πολύ καλή περιφερειακή της άμυνα πάνω στους σουτέρ των Γερμανών και κυρίως στον Νοβίτσκι. Χάρη σ΄ ένα λάθος του Νικ Καλάθη, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ οι διοργανωτές μείωσαν στο πόντο (13-12) και ιδσοφάρισαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σε 17-17.

Με σερί 6-0 η Ελλάδα ξέφυγε 23-17, αλλά ο Νοβίτσκι με δίποντο μείωσε σε 23-19 και με νέο τρίποντο έφερε τη Γερμανία ακόμη πιο κοντά στο σκορ (25-22).

Με καταπληκτική άμυνα και παίζοντας άψογα τον αιφνιδιασμό η «γαλανόλευκη» ξέφυγε με 10 πόντους (34-24), ενώ με τρίποντο του Σλούκα περίπου 1.5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έγινε το 39-26 με τρίποντο του Σλούκα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την Ελλάδα να προηγείται 43-28, με κορυφαίο παίκτη τον Κώστα Κουφό που πέτυχε 13 πόντους.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα η Ελλάδα κυριάρχησε και στην 3η περίοδο. Μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα αποδοτική στην επίθεση, αλλά παράλληλα δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να βρουν το δρόμο προς το καλάθι κι έτσι κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας των 15π. που πήρε από το πρώτο ημίχρονο, αλλά να την αυξήσει και κατά ένα καλάθι (53-37).

Η ελληνική ομάδα χαλάρωσε κάπως στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κέιμαν οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να τελειώσει το ματς με 69-56.

Το ντισκαλιφιέ των Φώτση-Γιάγκλα

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου λίγο έλειψε να γίνει το κακό. Ο Φώτσης πήγε να κλέψει τη μπάλα από τον Γιάγκλα, οι δύο παίκτες τραβούσαν την μπάλα μαζί και ο Γερμανός έριξε αγκωνιά στον αρχηγό της Εθνικής. Ο Αντώνης Φώτσης αντέδρασε και λίγο έλειψε να έχουμε τα... περσινά Ελλάδας-Σερβίας. Οι δύο παίκτες αποβλήθηκαν και το ματς συνεχίστηκε με τον Φώτση να έχει ματώσει μετά το χτύπημα του Γερμανού.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-43, 37-53, 56-69.