Τετάρτη 1 Μαΐου 2013

Ρεάλ Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 2-0- Η Ντόρτμουντ στον τελικό του Champions league

Την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του champions league πήρε η Ντόρτμουντ, για δεύτερη φορά στην ιστορία της, παρά την ήττα της με 2-0 από την Ρεάλ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.Οι Γερμανοί πήραν το εισητήριο για τον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, χάρη στη νίκη τους με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα τους. Στο σημερινό παιχνίδι
είχαν μάλιστα σπουδαίες ευκαιρίες να πάρουν και τη νίκη, όπως το δοκάρι του Λεβαντόφσκι στο δεύτερο ημίχρονο, καρδιοχτύπησαν όμως στο φινάλε και έφυγαν ηττημένοι, αλλά με την πρόκριση από τη Μαδρίτη.Οι ισπανοί παρόλο που δεν είχαν καλή απόδοση και δεν απειλούσαν ιδιαίτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σκόραραν 2 γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, στο 83΄και στο 88΄ με τους Μπενζεμά και Ράμος, και πίστεψαν στο 3-0 που θα τους έδινε την πρόκριση, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να το πετύχουν.Η Ντόρτμουντ θα ξαναβρεθεί στο τελικό της διοργάνωσης μετά το 1997, όταν και  κατέκτησε το τρόπαιο στο Μόναχο.Πλέον περιμένει να μάθει αύριο τον αντίπαλό της στο Webley στις 25 Μαϊου, από το ζευγάρι Μπαρτσελόνα-Μπάγιερν.