Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016

"Περίπατος" για τον Άρη στη Ναχαρίγια και 3/3 στο Champions League

Με μία πολύ άνετη και εύκολη νίκη με 85-53 επί της Ναχαρίγια στο Ισραήλ ο Άρης διατήρησε το απόλυτο στο Basketball Champions League παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.Οι "κιτρινόμαυροι" παρουσιάστηκαν σοβαροί από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν συνάντησαν καμία δυσκολία
απέναντι σε μία αδύναμη αντίπαλο, που υπέστη την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη "καθάρισε" από νωρίς την αναμέτρηση, παίρνοντας διαφορά +13 πόντων από την πρώτη περίοδο (6-19), την οποία διατήρησε και μέχρι το ημίχρονο (27-40) κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ. Στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησε κι άλλο το προβάδισμά της (42-66), κάνοντας επίδειξη δύναμης μέχρι το φινάλε, καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Τελικά έφτασε μέχρι το +32 δίνοντας και χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Φλιώνη και Χρηστίδη (πέτυχε τον πρώτο πόντο του στην Ευρώπη με βολή).
Ο Άρης αρχίζει να βρίσκει ρυθμό, παραμένοντας αήττητος στην Ευρώπη και φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ όπου ηττήθηκε. Πηγαίνει έτσι με καλή ψυχολογία στον αγώνα της Δευτέρας (8/11) με τον Ολυμπιακό στο "Nick Galis Hall".
Κορυφαίος ήταν και πάλι ο Τζένκινς με τους Μαρμπλ και Κάμινγκς να τον ακολουθούν.
Τα δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85.
Ιρόνι Ναχαρίγια (Αλφάσι): Φάουστ 10, Γκέιτς 6 (8 ριμπ.), Μπράουν 6 (7 ριμπ.), Νας 9 (6 ριμπ.), Ασάντε-Ασάρε, Μπέρκοβιτς 6, Μπερ Αβέν 10, Νεστερένκο, Ντάγκλας 3, Σκιόλντεμπραντ.
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 14, Ξανθόπουλος 2 (4 ασίστ), Φλιώνης 5, Τζένκινς 21 (5 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Κάμινγκς 11 (6 ασίστ, 5 κλεψ.), Ζάρας 3, Χρηστίδης, Μούρτος 1, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 8 (7 ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς 10.