Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2016

Πρώτη ήττα για τον Άρη στο Champions League από τη Νίμπουρκ

Ο Άρης ηττήθηκε από τη Νίμπουρκ στην Τσεχία με 87-79, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.Οι "κίτρινοι" ωστόσο, παρότι "έσπασε" το ευρωπαϊκό τους αήττητο, παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου, ισοβαθμώνας μαζί με Μπάνβιτ και Μονακό
(4 νίκες και 1 ήττα και οι τρεις), καθώς οι Τούρκοι νωρίτερα νίκησαν τους Γάλλους.
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε δυναμικά στο πρώτο δίλεπτο του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 8-2, όμως στη συνέχεια "κόλλησε" και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-10 (επιμέρους σκορ 18-2 για τους γηπεδούχους), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 30-15 υπέρ της Νίμπουρκ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης βρέθηκε να χάνει ακόμη και με -19 πόντους διαφορά (41-22) μειώνοντας λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου σε 45-34. Η τρίτη περίοδο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους Τσέχους να διατηρούν διαφορά ασφαλείας σε επίπεδα άνω των 10 πόντων. Οι Θεσσαλονικείς κατέβασαν τη διαφορά κάτω από το -10 στα τελευταία λεπτά του αγώνα. 2,5 λεπτά πριν τη λήξη μείωσαν στο καλάθι (79-77) όμως στις καθοριστικές φάσεις που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να ισοφαρίζουν και να πάρουν προβάδισμα, με τη Νίμπουρκ να κερδίζει με 87-79.
Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79
ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Άλεν 10 (0/6 τρίπ.), Μπέντα 8, Πούμπρλα 11 (1), Χρούμπαν 13 (1), Βελς 3 (1), Λόρενς 2, Πέτερκα, Σίμπσον 13 (8 ριμπ.), Σαντ Ρος 23 (4), Γκριτζ 4.
ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 8 (2 τρίπ., 2/10 σουτ), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 8 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 12 (5/5 δίπ.), Μπάκνερ 4, Γιάνκοβιτς 12 (2 τρίπ., 3/13 σουτ), Ντραγκίσεβιτς 5.
ΝΙΜΠΟΥΡΚ: 27/47 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/16 βολές, 37 ριμπάουντ (26+11), 20 ασίστ, 19 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 τάπες.
ΑΡΗΣ: 16/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 20/24 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 10 ασίστ, 20 λάθη, 15 κλεψίματα, 3 τάπε