Ο Άρης νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-0 και έκανε το "τρία στα τρία" στο ματς που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Super League, διατηρώντας το απόλυτο νικών στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και στήνοντας νέο "κιτρινόμαυρο" πάρτι μπροστά
στο κόσμο του που γέμισε το "Κλεάνθης Βικελίδης".

Με γκολ του Γιουνές στο 22΄, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα και με τον Ματέο Γκαρσία να διαμορφώνει το 2-0 στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης, οι "κιτρινόμαυροι" πήραν άλλους τρεις βαθμούς και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμούν με Ολυμπιακό και ΑΕΚ στους 9 βαθμούς.
Μάλιστα, η ομάδα του Πάκο Ερέρα δεν έχει δεχτεί ούτε ένα γκολ στα τρία πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, ενώ έχει πετύχει συνολικά 7 τέρματα (7-0), σε αυτή την εντυπωσιακή επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία. Στο σημερινό ματς ο Κουέστα απέκρουσε και πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 66ο λεπτό, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του στο πρωτάθλημα. Μόνο ο Άρης και η ΑΕΚ έχουν μηδέν παθητικό μετά από τους τρεις πρώτους αγώνες της Super League.
Το σημερινό παιχνίδι ήταν το πρώτο του Άρη στη φυσική του έδρα μετά την επιστροφή της ομάδας στην Super League, με τον κόσμο να δίνει δυναμικό "παρών" και να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα όντας και ενθουσιασμένος από το "δύο στα δύο" της ομάδας που απόψε έγινε... "τρία στα τρία" με κεκτημένη ταχύτητα. Στις αρχές του ματς ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό και να πιέσει, με τους Βοιωτούς να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις για να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
Άνοιξε το σκορ με πένατι αλά Πανένκα ο Γιουνές
Στο 22’ ο Ματέο Γκαρσία σε μία από τις πολλές προσπάθειές του ανατράπηκε εντός της περιοχής από τον Σουλαιμόν, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Τάση, να δείχνει την… άσπρη βούλα. Ο Τυνήσιος επιθετικός, πήρε την μπάλα και με εκτέλεση που θύμισε… Πανένκα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Προσωρινή διακοπή λόγω του προβολέα
Δέκα λεπτά αργότερα οι Κίτρινοι, συνδυάστηκαν έξοχα, ο Γκαρσία, είδε την κίνηση του «κρυφού κυνηγού» Γκάμα, όμως ο Επασί βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Πορτογάλο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι να σβήσουν τα φώτα του γηπέδου, με το παιχνίδι να συνεχίζεται με εξάλεπτη καθυστέρηση.
"Καθάρισε" ο Ματέο Γκαρσία
Δώδεκα λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης για να πετύχει δεύτερο γκολ και να «καθαρίσει» επί της ουσίας την… μπουγάδα. Το μισό γκολ ανήκε στον Μενέντεθ που με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή του δοκαριού της εστίας του Επασί, με τον Γκαρσία, να έχει στην εξέλιξη της φάσης εύκολο έργο, σπρώχνοντας απλώς την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού. Ένα γκολ που έγειρε κατά πολύ την πλάστιγγα υπέρ των Κιτρίνων, με τον Γιουνές στο 64’ να έχει δοκάρι.
Απέκρουσε πέναλτι ο ανίκητος Κουέστα
Στο 64΄ ο Τάσης, έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρκόφσκι από τον Δεληζήση (δεν τον δικαίωσε το ριπλέι), με τον Κουέστα να αποκρούει την εκτέλεση του Σέρβου. Έτσι, ο Ισπανός πορτιέρε διατήρησε το μηδέν στην εστία του για τρίτο παιχνίδι.
Συνθέσεις:
Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Ματίγια (75΄Σιώπης), Μπάσα, Ματέο, Γκάμα (68΄Κολάσο), Ντιγκινί (84΄Παυλίδης), Γιουνές
Λεβαδειακός (Ακης Μάντζιος): Επασί, Φαβάρο, Σουλαιμόν, Νάνγκίς (75΄Μανγκά), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Ντιόγκο (53΄Χατζηλάμπρος), Σαβαντογκό, Μητρόπουλος (85΄Ιωαννίδης), Ντα Σίλβα