Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι-"θρίλερ" της πρεμιέρας: Νίκησε τον ΠΑΟΚ στην παράταση!

undefinedΤο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο κατάμεστο "Nick Galis Hall" ήταν συναρπαστικό, με τον Άρη να
επικρατεί του ΠΑΟΚ με 85-82 στην παράταση, για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο έξτρα πεντάλεπτο, μετά το ισόπαλο 70-70 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.
Το τρίποντο του φοβερού Σμιθ (28 πόντους) έστειλε το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ωστόσο, παρά την προσπάθεια του ίδιου (που ήταν κορυφαίος του ΠΑΟΚ) και στο έξτρα πεντάλεπτο, η ηγετική εμφάνιση του Μποχωρίδη (24 πόντους) σε συνδυασμό με το τραγικό λάθος του Λιούις (στο 80-80) στο φινάλε, έδωσαν μία σπουδαία νίκη στους "κιτρινόμαυρους" (85-82).
Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με διαφορά άνω των 10 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +11 (39-28). Ωστόσο, ο Δικέφαλος επέστρεψε και έκανε και πάλι ντέρμπι το ματς στην τρίτη περίοδο.
Ως αποτέλεσμα, το επιμέρους 13-20, στο οποίο οδήγησαν εν πολλοίς και οι 11 χαμένες βολές των γηπεδούχων, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε απόσταση τεσσάρων πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου (52-48).
Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ ευοδώθηκε στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Αρχσικά, ο Μποχωρίδης, μετά από μία "άκαρπη" -τρίτη- περίοδο, επέστρεψε ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων (έφτασε τους 17) κάνοντας το 57-52, ωστόσο η τρίποντη... απάντηση του Τσόχλα και η ασίστ στον Σαρικόπουλο "έγραψαν" ένα 2-7 για τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν μετά απο δύο περιόδους (59-59 στο 35'). Το άμεσο τρίποντο του Μόρις επανέφερε το προβάδισμα σε "κιτρινόμαυρα" χέρια (62-59), ενώ ο Ντραγκίσεβιτς με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (68-61).

Τίποτα, όμως, δεν τελείωσε εκεί, αφού ο ΠΑΟΚ "έτρεξε" ένα 6-0 σερί, με τον Σμιθ να φτάνει τους 20 πόντους και με δικό του καλάθι να μειώνει στον πόντο (68-67) με 15,7'' για τη λήξη! Οι "ασπρόμαυροι" έκαναν φάουλ, ο Γκετσεβίτσιους ευστόχησε και στις δύο βολές, όμως, ο Σμιθ με τρίποντο (έφτασε τους 23 πόντους) έστειλε το ματς στην παράταση (70-70)!

Εκεί, ο Σμιθ προσπάθησε να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ, αφού με 5 νέους σερί πόντους και1'45'' πριν τη λήξη, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (77-80), όμως οι βολές του Μποχωρίδη και το τραγικό λάθος του Λιούις έδωσαν στον Άρη ένα 5-0 σερί, μαζί και το ματς!
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70, 85-82.
ΑΡΗΣ: Μιλόσεβιτς 6 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 24 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάλτον 3 (0/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μόρις 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 17 (7/8 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13 (2/7 τρίποντα), Γκάγκιτς 3.
ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 8 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 8 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λιούις 6 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σμιθ 28 (7/10 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 7 (1), Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Νόουλς 8 (8 ριμπάουντ).