Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Άντερλεχτ - ΑΕΚ 4-1

Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε η ΑΕΚ από την Άντερλεχτ στο Βέλγιο, στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.Χατ τρικ για τους Βέλγους πέτυχε ο Σουάρες (16΄, 39΄, 84΄), ο Γιοβάνοβιτς είχε σκοράρει στο 33΄, ενώ για την Ένωση είχε μειώσει ο Λεονάρντο στο 35΄. Από το 77΄ η ελληνική ομάδα αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μανωλά με δεύτερη κίτρινη. ...

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15λεπτο είχε δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί. Στο 4΄ το σουτ του Καράμπελα έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Προτό, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Γκούντγιονσεν απέτυχε να πιάσει το σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Από μία ανύποπτη φάση στο 16΄ οι Βέλγοι προηγήθηκαν. Ο Σουάρες μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Δέλλα και μέχρι ο τελευταίος και ο Κωνσταντόπουλος να συνηδειτοποιήσουν ότι ο διαιτητής δεν είχε σφυρίξει, ο πεσμένος Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Από λάθος διώξιμο του Κωνσταντόπουλου στο 33΄, ο Φερνάντο με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0, με τον Μανωλά να τον μαρκάρει...με τα μάτια.

Η... απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λεονάρντο με ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ μείωσε σε 2-1. Κι ενώ φάνηκε προς στιγμή ότι η Ένωση πίστεψε στην ανατροπή, στο 39΄ ο Σουάρες, αφού απέφυγε άνετα τον Γεωργέα, με άπιαστο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Ανοικτό ποδόσφαιρο παίχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βέλγους να χάνουν ευκαιρία με τον Γιοβάνοβιτς στο 52΄, ενώ ένα λεπτό μετά το δυνατό σουτ του Κάρλος από καλή θέση έφυγε λίγο άουτ. Στο 77΄ ο Μανωλάς σε μία αψιμαχία με τον Γιοβάνοβιτς έπεσε στο έδαφος κι ο διαιτητής Γκόμες έδειξε από μία κάρτα στους πρωταγωνιστές του επεισοδίου. Για το νεαρό κεντρικό αμυντικό της ΑΕΚ ήταν η δεύτερη κι αποβλήθηκε. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 84΄ από λάθος του Κάρλος, ο Σουάρες απέφυγε χωρίς πρόβλημα τον Δέλλα και πλάσαρε ιδανικά τον Κωνσταντόπουλο (4-1).

Διαιτητής: Κάρλος Γκόμες (Ισπανία)

Κίτρινες: Γιουχάζ, Γιοβάνοβιτς - Βάργκας, Μανωλάς

Κόκκινες: Μανωλάς (77΄ δεύτερη κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Άριελ Γιάκομπς): Προτό, Ντεσάχτ, Γιουχάζ, Βασιλιέφσκι, Ζιλέ, Μπίλια, Κουγιατέ (85΄ Σαφάρι), Κιεστάν, Φερνάντο, Σουάρες (84΄ Ντε Σούτερ), Γιοβάνοβιτς (80΄ Γιακοβένκο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γεωργέας, Βάργκας, Γκέντσογλου, Λαγός (46΄ Κάρλος), Γκούντγιονσεν, Λεονάρντο (70΄ Σιαλμάς), Λυμπερόπουλος (57΄ Μπέλεκ).