Παρασκευή 24 Μαΐου 2013

Με μαγκιά και... Μούρτο 1-1 ο ΑΡΗΣ

Ο Πανιώνιος θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ και προηγήθηκε με 6-7 αλλά ο Τσιάρας ανέλαβε
δράση και έδωσε προβάδισμα με 8-7 και οδήγησε τους «κίτρινους» στην κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση. Αποτελέσμα της ανόδου του ΑΡΗ ένα επιμέρους σκορ 12-2 για να φτάσει η διαφορά στο +8 (17-9) στο έβδομο λεπτό χάρη στον Βεργίνη ο οποίος έκανε «άνω κάτω» την άμυνα του Πανιωνίου. Το 24-13 έδειχνε την εικόνα του
αγώνα και την κυριαρχία του ΑΡΗ.Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε καλά για τους «κίτρινους» οι οποίοι προηγήθηκαν με 26-16, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη.
Ο Πανιώνιος ανέβασε την αμυντική του απόδοση, ενώ ο Καρακατσούνης με τα σφυρίγματα του προκάλεσε τον εκνευρισμό των  γηπεδούχων. Έτσι ο ΑΡΗΣ έμεινε για ένα πεντάλεπτο χωρίς καλάθι και η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (26-24). Οι «κίτρινοι» προσωρινά ξέφυγαν με επτά (32-25), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 33-32.
Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 36-36, όμως οι «κίτρινοι» ήταν αποφασισμένοι να πάρουν και πάλι προβάδισμα. Ο Μούρτος «έσβησε» τον Παππά, ενώ παράλληλα οργάνωνε υποδειγματικά, επιθετικά οι πόντοι μοιράστηκαν και έτσι ο ΑΡΗΣ έκανε το δικό του 11-4 για να προηγηθεί με 47-40 ενώ η διαφορά έκλεισε στους εννέα πόντους (54-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.Στη τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα, φτάνοντας στο +9 (58-49), με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 60-57. Εκεί μίλησε ο κορυφαίος του ΑΡΗ, Σπύρος Μούρτος ο οποίος έκανε το 63-57 στο 37ο λεπτό.
Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο τέλος, ήταν εύστοχοι στην επίθεση με την διαφορά να φτάνει στους 9 (69-60) πριν το τελικό 75-66. Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66.ΑΡΗΣ:  Πάσαλιτς 10 (2), Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8 (7ρ.,2ασ.), Βεργίνης 15, Δήμας.Πανιώνιος:  Μπόγρης 8, Μέιν 6, Αθηναίου, Κις  5 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλας, Μπατής  14 (2), Καβαδάς 3, Γιάνκοβιτς 14 (2), Αγραβάνης, Μπούκερ, Παππάς 8.
πηγή: allaboutaris.com