Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι των "Δικεφάλων" στο "Παλατάκι"

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 78-71 στην "PAOK Sports Arena", στο ντέρμπι των δύο "Δικεφάλων" για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκε μέχρι και
με 11 πόντους διαφορά (34-23, 49-38, 51-40), όμως η ΑΕΚ επέστρεψε από το εις βάρος της -11 και με επιμέρους σκορ 1-14 στην τέταρτη περίοδο έκανε την μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του "Δικεφάλου του Βορρά" σε έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ η Ένωση παρέμεινε αήττητη, στην κορυφή της βαθμολογίας.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντίξον με 22 πόντους, που πέτυχε και ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Ούκιτς (16π.) στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, συμβάλλοντας στην ανατροπή. 12 πόντους είχε ο Ουίλιαμς και 11 ο Μιλόσεβιτς που μάζεψε και 15 ριμπάουντ. Ο Κώστας Βασιλειάδης που αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι", δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο!
Από πλευράς της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου, ξεχώρισε ο Γλυνιαδάκης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, έχοντας εξαιρετική παρουσία στη ρακέτα, ενώ αρκετά καλοί ήταν και οι Μπράιαντ (17π.) και Πέινερς (13π.). Στα αξιοσημείωτο το πολύ άσχημο ποσοστό των "ασπρόμαυρων" στις βολές (10/22).
Ο αγώνας
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (17-9) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 21-15 υπέρ των γηπεδούχων, που ήταν πιο εύστοχοι στα σουτ και είχαν σε καλή μέρα τον Γλυνιαδάκη μέσα στη ρακέτα.
Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν καλύτερος και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με επιθετικό ξέσπασμα προηγήθηκε με +11 στα μισά της περιόδου (34-23). Η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 11-1 υπέρ της και μείωσε στον πόντο (35-34). Το ημίχρονο έληξε με 38-34 υπέρ των «ασπρόμαυρων» χάρις σε τρίποντο του Μπράιαντ.
Με τον Γλυνιαδάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμική στην τρίτη περίοδο και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +10 (46-36). Οι «ασπρόμαυροι» εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι και έφτασαν ξανά στη μέγιστη τιμή της διαφοράς (+11 όπως και στην δεύτερη περίοδο) με 49-38 και 51-40. Η ΑΕΚ ωστόσο έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 58-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τέταρτη περίοδο και έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα 8 πόντων (59-67) με επιμέρους σκορ 1-14, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε «κολλήσει» και δεν έβρισκε λύσεις ούτε επιθετικά, αλλά ούτε και αμυντικά για να σταματήσει τους αντιπάλους του. Το ματς έγινε ντέρμπι στο φινάλε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο καλάθι (69-71) 1 λεπτό και 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με έμμεσο τρίποντο του Μπράιαντ. Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε με ένα σπουδαίο τρίποντο του Ντίξον που ήταν καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια ο Πέινερς μείωσε σε 71-74 όμως ο Ντίξον ευστόχησε και στις δύο βολές στο φάουλ που του έγινε και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο ΠΑΟΚ αστόχησε στην επίθεση και στην εκπνοή η ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 71-78.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κόνιαρης, Τέιλορ 5, Γλυνιαδάκης 15, Σάιμπερτ 10 (2), Τσόχλας, Μιλιένοβιτς 4, Μπράιαντ 17 (3), Πέινερς 13, Κλάντον.
ΑΕΚ: Ούκιτς 16, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ουίλιαμς 12 (4), Σάκοτα 9, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8.
ΠΑΟΚ: 23/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/22 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 17 ασίστ, 17 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.
ΑΕΚ: 19/34 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (23+14), 10 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.