Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016

Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Ρόζα Ράντομ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Ρόζα Ράντομ με 85-66 στο "Παλατάκι", παίρνοντας την 4η νίκη του στο Basketball Champions League στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και πρώτης του β΄ γύρου. Ο Δικέφαλος έφτασε σε ρεκόρ 4-4 στον όμιλο καλύπτοντας και τη
διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στην αναμέτρηση της πρεμιέρας της διοργάνωσης στην Πολωνία από την αποψινή του αντίπαλο. Με αυτή τη νίκη οι "ασπρόμαυροι" μπαίνουν σε τροχιά πρόκρισης στην Ευρώπη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σάιμπερτ με 22 πόντους, ο Κλάντον μάζεψε 15 ριμπάουντ (πέτυχε και 11 πόντους), ενώ ο Μιλιένοβιτς μέτρησε 9 ασίστ, για τον νικητή ΠΑΟΚ.
Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας (4/4 τρίποντα ο Σάιμπερτ στην πρώτη περίοδο) πήρε από νωρίς προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας (32-15 το α΄ δεκάλεπτο). Ο Μπράιαντ έκανε το 35-15 στην εκκίνησης της δεύτερης περιόδου ο Χρυσικόπουλος το 38-18 στο 12, με τον ΠΑΟΚ να μετράει 7/9 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. H Ρόζα Ράντομ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 40-24 με τον Μπογιανόφκσι αλλά οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να πέσει κι άλλο η διαφορά και κάπως έτσι γράφτηκε το 47-31 του ημιχρόνου.
Οι Πολωνοί μείωσαν τους 8 (51-43) στο 25' με τον Μπελ να κάνει ζημιά και να φτάνει στους 19 πόντους! Ο Σάιμπερτ και ο Μπράιαντ κράτησαν όμως τον ΠΑΟΚ στο τιμόνι, έκαναν το 59-45 στο 28'. Εν τέλει Μπελ και Κάλαχαν έκαναν το 63-52 στο 30' και έδειξαν ικανοί να απειλήσουν στην τελευταία περίοδο. Κάτι όμως που δεν έγινε ποτέ. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα την κατάσταση χάρη κυρίως στην άμυνά του, ο Χρυσικόπουλος και ο Γλυνιαδάκης έκαναν εξαιρετική δουλειά, το σκορ έγινε 81-65 στο 38', για να ολοκληρωθεί το ματς με τη διαφορά στους 19 (85-66).
Τα δεκάλεπτα: 32-15, 47-31, 63-52, 85-66.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 10 (1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Τέιλορ 5 (1), Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 22 (4), Καμάρας, Μπράιαντ 9 (1), Πέινερς 4, Κλάντον 11.
Ρόζα Ράντομ (Καμίνσκι): Κάλαχαν 11 (1), Βίτκα 2, Μπογιανόφσκι 1, Μπελ 25 (6), Ζισκόφσκι 9, Σοκολόφσκι 9, Ανταμς, Μπόναρεκ, Τζάκσον 9.