Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016

Νίκη για τον Άρη στη Δανία

Ο Άρης πήρε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Basketball Champions League, επικρατώντας με 78-92 της Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία, για την 9η αγωνιστική της α΄ φάσης των ομίλων.Αυτή ήταν η 6η νίκη των "κιτρίνων" (6-3) στη διοργάνωση και ήρθε απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση της
βαθμολογίας του ομίλου (1-8). Επίσης, ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία της ομάδας σε αγώνα στη Δανία, όπου έπαιξε για πρώτη φορά.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται αρκετά ανταγωνιστικοί μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, όμως "καθάρισε" το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο όπου έκανε "περίπατο" αυξάνοντας τη διαφορά στο +10 και κερδίζοντας με το τελικό 78-92.
Η αποψινή νίκη αποκτά μεγαλύτερη αξία για τους Θεσσαλονικείς, αν αναλογιστεί κανείς τις σημαντικές απουσίες που είχαν λόγω τραυματισμών (Μπάκνερ, Καββαδάς, Γιάνκοβιτς).
Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Κάμινγκς με 19 πόντους, τον ακολούθησε ο Ντραγκίσεβιτς με 18, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Τζένκινς με 14 (4 τριπ.) και Ξανθόπουλος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92
ΜΠΑΚΕΝ: Ντάρμπο 14(1), Ακόν - Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λάρκε 15 (2), Ίβερσεν, Ντιούφ, Γκέσελ 12 (2), Κριστόφερσον 4, Τόμαν 2, Τιμπόλτ, Λόβενσταϊν 3 (1), Κίτσινγκ 5 (1).
ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3/3 τρίπ., 7 ριμπ., 5 ασ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2).