Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι και προσπέρασε τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας του Άρη με 62-58 στο "Παλατάκι" για την 16η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League. Ο Δικέφαλος κέρδισε τους "κιτρινόμαυρους" για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν, μετά το
διπλό στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο γύρο, τους "έπιασε" στη βαθμολογία με ρεκόρ 9-6 και ουσιαστικά τους προσπέρασε υπερτερώντας στην ισοβαθμία.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά και δεν πρόσφερε θέαμα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να κάνουν πολλά λάθη. Ωστόσο η αναμέτρηση είχε πάθος, ένταση και αγωνία μέχρι το τέλος. Και τελικά κρίθηκε έπειτα από ένα "δραματικό" φινάλε, με ανατροπή του ΠΑΟΚ.
Το πιο αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 0/20 τρίποντα. Βέβαια, είχε 43 ριμπάουντ έναντι 29 του Άρη.
Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν ακόμη και με +11 πόντους (19-31) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" να μειώνουν τη διαφορά στο -7 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέστρεψε και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι.
Ο Άρης ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Ο ΠΑΟΚ όμως, με σερί 8-0 ανέτρεψε το εις βάρος του 46-53 και προηγήθηκε με 54-53 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο δίλεπτο του παιχνιδιού και το 4-3. Στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, έπεφταν κορμιά στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να βγάζουν καλύτερες άμυνες και να είναι πιο ψύχραιμοι στην επίθεση.
Ένα εύστοχο σουτ δύο πόντων του Σάιμπερτ 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 60-58 και 6 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή ο Γκόρντον αστόχησε σε λέι απ, με τον Κόνιαρη να παίρνει το ριμπάουντ και να ευστοχεί σε δύο βολές μετά το φάουλ που του έγινε, "σφραγίζοντας τη νίκη του ΠΑΟΚ με 62-58, μέσα σε αποθέωση στο "Παλατάκι".
Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν οι Μαργαρίτης, Κλάντον και Πέινερς, με τον Κόνιαρη να είναι επίσης καθοριστικός. Από πλευράς Άρη, ο Τζένκινς έμεινε στους 12 πόντους με τα 4 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58
ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.
ΠΑΟΚ: 22/39 δίποντα, 0/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 43 ριμπάουντ (33+10), 9 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΑΡΗΣ: 11/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 9/12 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 9 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.