Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017

"Χαρακίρι" για τον Άρη στον Εύοσμο

Φωτογραφία: EUROKINISSIΟ Άρης προηγήθηκε στον Εύοσμο με ένα καταπληκτικό γκολ του Ίλιτς (53΄) όμως ισοφαρίστηκε στο 86΄ και αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αγροτικό Αστέρα (1-1) στο "Δ. Κοντικάκης", στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Football League.

Οι "κίτρινοι" έχασαν βαθμούς και πάλι στο φινάλε, όπως και στα δύο προηγούμενα εκτός έδρας ντέρμπι ανόδου με Λαμία και Απόλλωνα Σμύρνης. Έμειναν έτσι πίσω στη βαθμολογία χάνοντας πολύτιμο έδαφος. Πλέον, έχουν 31 βαθμούς και βρίσκονται στο -6 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης που έχει 37 βαθμούς και στο -3 από τη Λαμία που είναι 2η με 34 αλλά έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο (αύριο με τον Πανσερραϊκό).
Στον αντίποδα, ο Αγροτικός Αστέρας παρέμεινε αήττητος εντός έδρας, έχοντας ωστόσο την πρώτη του απώλεια βαθμών, καθώς μέχρι σήμερα μετρούσε 7 νίκες σε ισάριθμα ματς στο "σπίτι" του διατηρώντας το απόλυτο. Βέβαια, κράτησε τη διαφορά από τον Άρη στο -2, ακολουθώντας στην 4η θέση με 29 βαθμούς.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα είχε ορισμένες αξιόλογες φάσεις και από τις δύο ομάδες, που δεν κατάφεραν όμως να πετύχουν γκολ και να ανοίξουν το σκορ. Αυτό το έκανε ο Ίλιτς στο 53ο λεπτό με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Σέρβος επιθετικός του Άρη πέτυχε ένα απίθανο γκολ με φοβερό σουτ από πολύ πλάγια θέση, με την μπάλα να παίρνει ψιλοκρεμαστή τροχιά πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στο 86΄ όμως ο Φιλίπε που είχε περάσει στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά πιο πριν σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης για τον Αγροτικό Αστέρα για το τελικό 1-1.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το παρών στο γήπεδο του Ευόσμου έδωσε και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Άρης, Θόδωρος Καρυπίδης.
Συνθέσεις:
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Χατζηαθανασίου): Γιακουμής, Μπουτζίκος, Γκότοβος, Αργυρίου, Κουκόλης, Τάϊ, Τριανταφυλλάκος, Τεγούσης, Δεινόπαππας (82΄ Βουτσιάς), Μέρντοβιτς (63΄ Πάτο), Γκέσιος (82΄ Φιλίπε).
ΑΡΗΣ (Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης (89΄ Καπνίδης), Σόουζα, Ταυλαρίδης, Παυλίδης, Ίλιτς, Πίτου Γκαρσία, Μιλούνοβιτς (64΄ Νέτο), Τάτος (84΄ Ραούλ Μπράβο), Μπαργκάν.