Σάββατο 3 Ιουνίου 2017

Τέταρτος ο Άρης, έχασε με 71-60 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Πληρώνοντας τις πάμπολλες απουσίες του, ο Άρης έχασε και το 3ο παιχνίδι της σειράς με την ΑΕΚ, για τους μικρούς τελικούς της Basket League, τερματίζοντας οριστικά στην 4η θέση της βαθμολογίας.Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, πάλεψε για ένα
ημίχρονο το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ωστόσο, λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας με 71-60.

Εκτός πλάνων για τον Άρη ήταν οι Κάμινγκς, Τζάκσον και Γιάνκοβιτς, τρία από τα βασικά "γρανάζια" της φετινής ομάδας.
Με πρώτο βιολί τον Καββαδά οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με "νταμπλ σκορ" στις αρχές του 1ου δεκαλέπτου (7-14), αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε λόγω Ντίξον.
Μαζί με τον Ελόνου, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Άρη, συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ούσα μπροστά στο σκορ με +5 (42-37).
Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, οπότε μοιραία όλα γίνονταν πιο απλά για την ΑΕΚ. Ο Μπραντ Νιούλεϊ αποτέλεσε μια έξτρα επιθετική λύση για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία σταδιακά "άνοιγε" το προβάδισμά της.
Έφτασε μάλιστα στο +17 (69-52) στο 37ο λεπτό, την ώρα που οι δύο προπονητές είχαν περάσει στο παρκέ την επόμενη γενιά παικτών που έχουν στο ρόστερ τους, ήτοι τους Δημήτρη Μωραΐτη (1999), Διονύση Σκουλίδα (1997), Βασίλη Χρηστίδη (1998) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (1999).
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Νιούλεϊ 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/11 σουτ), ΜακΓκραθ (0/5 σουτ), Ελόνου 13 (6/7 δίπ., 9 ριμπ.), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (6/16 σουτ), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2/8 τρίπ.), Καββαδάς 11 (5 ριμπ.), Μούρτος 7 (3/10 σουτ, 10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.