Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017

Νίκη για τον Άρη επί της Ναντέρ στο "απόρθητο" Αλεξάνδρειο

undefined
Ο Άρης επιβλήθηκε της Ναντέρ με 70-62 στο "Nick Galis Hall" για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι "κιτρινόμαυροι" πήραν τη δεύτερη νίκη τους στην Ευρώπη και έκαναν το 2-1 στον όμιλο της διοργάνωσης. Παράλληλα,

διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους, μετρώντας μόνο νίκες στους φετινούς αγώνες στο Αλεξάνδρειο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να μπαίνει πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και να "χτίζει" διαφορά +10 πόντων, με την οποία και τελείωσε το ημίχρονο (46-36). Ωστόσο, το ξεκίνημα των "κιτρινόμαυρων" στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό, με τη γαλλική ομάδα να έχει επιμέρους σκορ 2-16 και να παίρνει το προβάδισμα με 48-52. Το ματς έγινε ντέρμπι και η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη το "καθάρισε" στα κρίσιμα σημεία ευστοχώντας σε καθοριστικά σουτ.
Ο Τσαϊρέλης ήταν ο κορυφαίος του Άρη, με τον Βον να τον ακολουθεί πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.
Tα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4 (1), Βον 11 (1), Τσαϊρέλης 15 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8, Πέτγουεϊ 9 (3), Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 3, Μπελ 2.
ΝΑΝΤΕΡ: Πέτεγουεϊ, Αμίνου 7, Κονατέ 2, Σούλερ 15 (5), Σάφαρτζικ 14 (3), Ινβερνίζι 13 (3), Μουρ, Τσουαφέ, Μέρφι 6 (1), Πασαβέ 5.