Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017

Κατάρρευση και διασυρμός για τον Άρη από τον Προμηθέα στην Πάτρα

undefined
Ο Άρης κατέρρευσε στο β΄ ημίχρονο του αγώνα στην Πάτρα και υπέστη συντριβή, γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 70-40 από τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι και είχαν το προβάδισμα με σκορ 19-12 στην πρώτη περίοδο, ενώ το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-29 υπέρ των γηπεδούχαν που γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν ανεβάζοντας την απόδοσή τους.
Από την γ΄ περίοδο και έπειτα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν σαν να... μην βγήκε από τα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Πέτυχε μόλις 11 πόντους στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ενώ δέχτηκε 38! Πέρασαν μάλιστα έντεκα (!) αγωνιστικά λεπτά δίχως να βάλει ούτε έναν πόντο στο "Δημήτρης Τόφαλος", με αποτέλεσμα το -5 (40-35) να γίνει -28 (63-35).
Αυτή ήταν η 4η ήττα του Άρη σε 7 παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Α1, με τους παίκτες των "κιτρίνων" να αποδοκιμάζονται από τους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό της Πάτρας.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Λίποβι 7, Έβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11 (2), Δημάκος 3, Τουντζιαράκης 3, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).
ΑΡΗΣ: Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4 (4 ριμπάουντ), Ουίβερ (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπένσον 16 (10 ριμπάουντ), Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Μοράντ 1, Πέτγουεϊ, Μπελ 2 (1/8 σπουτ).
Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πατρών: 19/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 11/19 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 14 ασίστ, 8 λάθη, 17 κλεψίματα, 1 κόψιμο.
Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 14/32 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 41 ριμπάουντ (32+9), 9 ασίστ, 22 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.