Σάββατο 7 Μαρτίου 2020

Πήρε... ανάσα ο Άρης! Νίκησε τον Ήφαιστο και ελπίζει ακόμα

Ο Άρης νίκησε τον Ήφαιστο Λήμνου με 88-77 στο "Nick Galis Hall", παραμένοντας "ζωντανός" στο κυνήγι της παραμονής στην Α1 κατηγορία.Μετά από 20 αγωνιστικές στην Basket League, οι "κιτρινόμαυροι" έφτασαν τις 6 νίκες (6-14) πιάνοντας τον Πανιώνιο (6-14) που ηττήθηκε την ίδια ώρα από το Λαύριο
και αναμένοντας το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ (5-14) κόντρα στο Περιστέρι για να φανεί εάν ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα "τελικού" για την σωτηρία της ομάδας, οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη παρουσιάστηκαν σοβαροί και αποφασιστικοί από το ξεκίνημα. Μπήκαν δυνατά και από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά άνω των +10 πόντων (24-11).

Μάλιστα, την αύξησαν στην δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας στο ημίχρονο με +21 (42-21). Στο γ΄ δεκάλεπτο ο Ήφαιστος προσπάθησε να μειώσει, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα ασφαλείας και με ψυχραιμία διαχειρίστηκαν το ματς ως το φινάλε φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση.

Ο Μπράουν με 22 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών στον αγώνα, με τον Φιτζπάτρικ να τον ακολουθεί με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μποχωρίδης είχε 10 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 10 (4/5 δίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Ντραγκίσεβιτς 13 (6/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 22 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Σλαφτσάκης 2, Μόρις

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 2 (1/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίλμπερτ 18 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Χαριτόπουλος 10 (2), Χάμοντς 6 (2), Σταμάτης 4, Πελεκάνος 5 (1), Τσαϊρέλης, Διαμαντάκος, Μούρτος 2, Τέρνερ 12 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στασινός