Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

Τελικό: Ελλάδα-Ιταλία 72-81

Τελικό: Ελλάδα-Ιταλία 72-81Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας γνώρισε η εθνική μας, η οποία έχασε με 72-81 από την Ιταλία στο ντέρμπι του Δ' Ομίλου και πλέον δυσκολεύει η αποστολή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα διασταυρωθεί με τον όμιλο της Ισπανίας και της Σλοβενίας.

Καταστροφικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε 27 πόντους. Θα πρέπει βέβαια να σημειωθεί ότι οι αντίπαλοί μας παρουσιάστηκαν πολύ διαβασμένοι και δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να επιβάλλει τον ρυθμό της. Με τρίποντο του Ζήση η εθνική μας ισοφάρισε σε 70-70 σχεδόν πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, όμως, οι Ιταλοί με σερί 11-2 στο τέλος έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες και εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 81-72