Τρίτη 10 Μαΐου 2016

"Ζωντανός" ο Άρης! "Αυτοκρατορική" νίκη επί του Παναθηναϊκού και παράταση στα ημιτελικά

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο κατάμεστο "Nick Galis Hall" και επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 77-68 μέσα σε αποθέωση, δίνοντας παράταση στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, καθώς μείωσε σε 2-1 τις νίκες στο τρίτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Την Τετάρτη (11/5) στις 19:00 ο τέταρτος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες και πάλι στο Αλεξάνδρειο.

Παρά τις απουσίες των Ζάρα, Ξανθόπουλου και Χάγκινς, οι "κίτρινοι" ήταν ανώτεροι από τους "πράσινους" σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν επάξια στην επικράτηση. Κορυφαίοι του αγώνα οι Ουότερς και ΜακΝιλ που ήταν σε εκπληκτική βραδιά και πέτυχαν από 21 πόντους ο καθένας, ενώ από πλευράς "τριφυλλιού" διασώθηκαν οι Ραντούλιτσα, Ουίλιαμς και Διαμαντίδης, οι οποίοι ωστόσο στα κρίσιμα σημεία δεν έδωσαν λύσεις.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι η αποψινή νίκη του Άρη, ήταν η πρώτη επί του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα, έπειτα από κάτι παραπάνω από οχτώ χρόνια και πιο συγκεκριμένα μετά τις 24/2/2008, όταν είχαν πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και πάλι στην έδρα τους. Έκτοτε μεσολάβησαν 23 διαδοχικές νίκες του "τριφυλλιού" κόντρα στον "Αυτοκράτορα", με το σερί να σταματάει απόψε στο Παλέ (77-68).
Ο αγώνας
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς στην πρώτη περίοδο και τον Άρη να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-22, με 7 πόντους του Οκάρο Ουάιτ, ενώ για τον Παναθηναϊκό είχε 8 πόντους ο Ουίλιαμς.  Αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξε και μία προσωρινή διακοπή του αγώνα για υβριστικά συνθήματα κατά του Δημήτρη Διαμαντίδη.
Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με διαφορά +10 πόντων (32-22), τρέχοντας ένα σερί 9-0, το οποίο σταμάτησε με κάρφωμα του Ραντούλιτσα για το 32-24. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας στο σκορ και να ελέγχει το ματς (37-28). Ωστόσο το «τριφύλλι» αντέδρασε προς το φινάλε της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 39-37, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται με τρίποντο του Τσούπκοβιτς (42-37).
Ο Άρης μπήκε δυναμικά και στην τρίτη περίοδο ξεφεύγοντας με +8 (50-42), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 6-0 μειώνοντας στους -2 (50-48). Εκεί ανέλαβε δράση ο ΜακΝιλ, στέλνοντας τη διαφορά στους +7 (55-48) με δύο εύστοχα μακρινά σουτ. Ο Φελντέιν κατέβασε τη διαφορά με τρίποντο, όμως ο ΜακΝιλ συνέχισε να είναι «καυτός» διαμορφώνοντας το 59-51 (ένα δίποντο και 2/2 βολές), που ήταν και το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας τη διαφορά (59-56), όμως ο Άρης έβρισκε λύσεις για να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας (65-56). Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό (66-61 – 70-61), με τον Ουότερς να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση και να «σκοτώνει» τον Παναθηναϊκό με τα εύστοχα σουτ του, «χτυπώντας» στο ένας με έναν. Το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί, με τον Άρη να διατηρεί άνετα το προβάδισμα όντας σε τρομερή βραδιά και να πανηγυρίζει στο τέλος μία σπουδαία νίκη που οδηγεί τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-37, 59-51, 77-68
Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 9, Ουότερς 21 (8/11δ, 4ασ, 4ρ), Κοέν 5, Μούρτος 5, Μακνίλ 21 (2/3τρ), Πελεκάνος 7, Τσούπκοβιτς 5, Φιλιώνης 2, Σίμτσακ 2.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Γκιστ 5, Ουίλιαμς 14, Χέινς 3, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9, Διαμαντίδης 11 (3/6τρ, 5ασ).