Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016

Ο Άρης έκανε το 2/2 στο Champions League

Χωρίς να εντυπωσιάσει και πάλι με την απόδοσή του, ο Άρης νίκησε την Μπάκεν Μπέαρς με 82-66 στο "Nick Galis Hall" και έκανε το "δύο στα δύο" στο Basketball Champions League.Μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ οι "κίτρινοι" ήθελαν πάση θυσία την επιστροφή στις νίκες και για ψυχολογικούς λόγους
. Παρότι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο είχαν "χτίσει" διαφορά +16 πόντων (56-40), βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας τους συγκριτικά με προηγούμενα ματς, στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασαν στροφές.

Αυτό είχε ως συνέπεια να θυμίσουν τις πρόσφατες κακές εμφανίσεις τους και να αγχωθούν προσωρινά, καθώς οι Δανοί μείωσαν τη διαφορά στους -5 πόντους. Τελικά η ομάδα του εορτάζοντα Δημήτρη Πρίφτη έδειξε σοβαρότητα στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης και "καθάρισε" τη νίκη αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά για το τελικό +16.
Κορυφαίοι του Άρη στον αγώνα ήταν οι Μαρμπλ και Ζάρας. Ο πρώτος είχε 21 πόντους και ο δεύτερος 17, ενώ τους ακολούθησε ο Κάμινγκς με 10 πόντους.
Τα στατιστικά του Άρη στο ματς: 22/51 δίποντα (43.1%), 8/19 τρίποντα (42.1%), 14/22 βολές (63.4%), 39 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 λάθη, 15 κλεψίματα, 4 μπλοκ.
Τα στατιστικά της Μπάκεν: 18/49 δίποντα (36.7%), 6/20 τρίποντα (30%), 12/16 βολές (75%), 49 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 21 λάθη, 5 κλεψίματα, 8 μπλοκ.
Τα δεκάλεπτα: 31-14, 56-40, 64-54, 82-66.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 21 (5/8β., 5/10δίπ., 2/5τρ.), Ξανθόπουλος 1 (6ασ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 7(1), Κάμινγκς 10, Ζάρας 17(2/3β., 3/5δίπ., 3/4τρ.), Μούρτος 3(1), Σίμτσακ 5(7ρ.), Μπάκνερ 7(7ρ.), Ντραγκίσεβιτς 7 (1).
ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ (Γουίτς): Ντάρμποε 1, Ακούν-Πουρσέλ 14, Μπεργκ 9, Μπέντζαμιν 9, Λόρκε 9, Ίβερσεν 3, Ντιουφ 6, Γκέζελ 8, Σάλερτζ 5, Κριστόφερσεν 2.