Τρίτη 7 Μαρτίου 2017

Συντριβή από τη Βιλερμπάν για τον Άρη και αποκλεισμός από το Champions League

Παρά το πολύ καλό του ξεκίνημα στον αγώνα, ο Άρης κατέρρευσε στη δεύτερη περίοδο και ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν με 81-67 στη ρεβάνς για τους "16" του Basketball Champions League, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση στη Λυών της
Γαλλίας.

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία των "κιτρινόμαυρων" στη νεοσύστατη διοργάνωση της FIBA έλαβε τέλος με την αποψινή ήττα, που έφερε τον αποκλεισμό σε συνδυασμό με το ισόπαλο 67-67 της πρώτης αναμέτρησης στο "Nick Galis Hall".
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με +9 (13-22) στην πρώτη περίοδο. Ωστόσο, από το 9ο λεπτό και έπειτα "κόλλησε", με τη Βιλερμπάν να τρέχει σερί 21-0. Με επιμέρους σκορ 25-3 και σερί 16-0 από το ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα με +13 πόντους διαφορά (38-25), ενώ πέρασαν 6,30 λεπτά στη β΄ περίοδο για να σκοράρει ο Άρης από τη γραμμή των βολών. Κάπου εκεί ουσιαστικά όλα κρίθηκαν, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και στο +28 (67-39). Ο Άρης απλά κατάφερε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, αποχαιρετώντας το Champions League.
Κάμινγκς και Τσαϊρέλης ήταν οι διασωθέντες για τους Θεσσαλονικείς, με Χοτζ και Ντράγκοβιτς να ξεχωρίζουν για τους Γάλλους.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ(Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 16(3), Μίτσαμ 10(2), Ούτερ 11, Λανγκ 1, Σι 3(1), Νουά 7, Χοτζ 19(3), Ντιαβαρά, Κιούνγκου, Νέλσον 10, Γουότκινς 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 4, Ξανθόπουλος 5(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 12(3), Τζένκινς 6(1), Κάμινγκς 17(1), Ζάρας 9(1), Μούρτος, Σίμτσακ 2, Λούκας, Γιάνκοβιτς 8(2), Καββαδάς 4.