Τετάρτη 3 Μαΐου 2017

Νίκη-πρόκριση για τον Άρη στο "Παλατάκι"

Ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 75-84 στην "PAOK Sports Arena" κάνοντας το 2-0 στη σειρά για την προημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League (μετά τη νίκη του στο πρώτο ματς στο Αλεξάνδρειο) και παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του
πρωταθλήματος.

Οι "κιτρινόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν τον πρωτοπόρο της κανονικής διάρκειας Ολυμπιακό στην ημιτελική σειρά που θα κριθεί στις τρεις νίκες, ενώ για τον Δικέφαλο ολοκληρώθηκε η σεζόν μετά τον σημερινό αποκλεισμό.
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρότι το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησε να μειώσει στο φινάλε, διαχειρίστηκε με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό το προβάδισμα και τη διαφορά που είχε "χτίσει" φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντραγκίσεβιτς με 21 πόντους, 20 εκ των οποίων πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Τον ακολούθησε ο Κάμινγκς με 18 πόντους. Από πλευράς "ασπρόμαυρων" πάλεψαν οι Πέινερς με 14 πόντους (ο οποίος όμως ήταν άστοχος σε κρίσιμα σημεία) και Σόμπεϊ με 13 πόντους, με τον Κλάντον να μαζεύει 15 ριμπάουντ.
Ο ΠΑΟΚ είχε 11 άστοχες βολές (25/36), ενώ ο Άρης τελείωσε το παιχνίδι με 13/19, με τους "κιτρινόμαυρους" να είναι αρκετά πιο εύστοχοι και στα τρίποντα με 11/24, ενώ οι "ασπρόμαυροι" είχαν 4/27 όντας απελπιστικά άστοχοι.
Οι παίκτες του Άρη ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο το ντέρμπι στην PAOK Sports Arena, έχοντας 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο και παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων (4-15). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-25 υπέρ του Άρη.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στον πόντο (34-35) στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι αύξησαν και πάλι τη διαφορά στο τελευταίο τετράλεπτο (επιμέρους σκορ 6-17), πηγαίνοντας με ασφαλές προβάδισμα (+12) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-52.
Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στους -4 πόντους, με τον Άρη βέβαια να διατηρεί το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος με σερί 9-0 κατέβασε αρχικά τη διαφορά στο -5 (54-59), όμως ο Άρης ξέφυγε ξανά με +9 (54-63). Ωστόσο, με νέο σερί 5-0 οι "ασπρόμαυροι" πλησίασαν στο -4 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ μείωσε κι άλλο, στους -2 πόντους με 61-63, όμως στη συνέχεια ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και αύξησε τη διαφορά και πάλι, στο +8 (63-71). Οι κιτρινόμαυροι πήραν και πάλι διψήφια διαφορά με 68-79, ο ΠΑΟΚ μείωσε εκ νέου στο -7 (72-79) ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, όμως δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι ασπρόμαυροι ήταν άστοχοι και ο Άρης διαχειρίστηκε το προβάδισμά του φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με 75-84.
Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 75-84.
ΠΑΟΚ: 19/35 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 25/36 βολές, 40 ριμπάουντ (25+15), 12 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.
ΑΡΗΣ: 19/40 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 13/19 βολές, 36 ριμπάουντ (25+11), 14 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.
ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 9 (1), ΜακΦάντεν 7 (2/6 δίπ., 0/6 τρίπ.), Πέινερς 14, Κλάντον 8 (15 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Σόμπεϊ 13 (1/4 δίπ., 2/7 τρίπ.), Τσόχλας 9 (1/5 τρίπ.), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 2, Άσκα 5.
ΑΡΗΣ: Κάμινγκς 18 (2), Ζάρας 10 (2), Γιάνκοβιτς 11 (1), Καββαδάς 3 (6 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 21 (4), Σκοτ, Ξανθόπουλος 7 (1 τρίπ., 5 ασ.), Τσαϊρέλης 6 (1), Σίμτσακ 2, Τζάκσον 5, Μούρτος 1.