Πέμπτη 2 Αυγούστου 2018

ΠΑΟΚ "Διέλυσε" τη Βασιλεία και προκρίθηκε θριαμβευτικά

Με απολαυστική εμφάνιση επιπέδου… Champions League, η ομάδα του Λουτσέσκου "ισοπέδωσε" τη Βασιλεία με το εμφατικό 3-0 μέσα στο "Σεντ Γιάκομπ Παρκ" και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στην Τούμπα πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο της
πρόκρισης για τον 3ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Βαρέλα (7΄), Πρίγιοβιτς (52΄) και Ελ Καντουρί (60΄) πέτυχαν τα γκολ του "ασπρόμαυρου" θριάμβου.
Επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League θα είναι η Σπαρτάκ Μόσχας. Το πρώτο ματς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη (8/8 - 20:00) στην Τούμπα και η ρεβάνς στις 14 Αυγούστου στη Μόσχα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στους ομίλους του Europa League με την σημερινή πρόκριση, ακόμη και σε περίπτωση αποκλεισμού από την ρωσική ομάδα.
Πάντως, με εμφανίσεις σαν την αποψινή, που ήταν μία από τις καλύτερες στην ευρωπαϊκή ιστορία του συλλόγου ειδικότερα εκτός έδρας, ο ΠΑΟΚ μπορεί να ονειρεύεται να φτάσει στα "αστέρια" μπαίνοντας για πρώτη φορά στη φάση των ομίλων.
Μόλις στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού ο Φερνάντο Βαρέλα έβαλε τον Δικέφαλο του Βορρά στον δρόμο της πρόκρισης, ανοίγοντας το σκορ με κοντινό πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό τους "ασπρόμαυρους", καθώς το 0-1 σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου ματς έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα για τη συνέχεια, "παγώνοντας" τους γηπεδούχους. Με αυτόν τον τρόπο ξεπεράστηκε και το σοκ της απώλειας του Βιεϊρίνια που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και τέθηκε εκτός την τελευταία στιγμή, με τον Χατσερίδη να ξεκινάει βασικός στο κέντρο της άμυνας (εξαιρετική απόδοση) και τον Κρέσπο να παίρνει θέση στο αριστερό άκρο.
Οι Ελβετοί προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό στη συνέχεια και να πιέσουν για την ισοφάριση, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλά στημένος και με συγκέντρωση διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα. Μάλιστα, στις αντεπιθέσεις βρήκε χώρους και απείλησε σε ορισμένες φάσεις. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 0-1 και τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε άκομη πιο καλά για τον ΠΑΟΚ. Στο 52ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, "κρεμώντας" τον αντίπαλο γκολκίπερ με εντυπωσιακή εκτέλεση-λόμπα στην κίνηση, έπειτα από ασίστ του Πασχαλάκη που με βολέ τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ.
Το τρίτο "χτύπημα" που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Δικεφάλου ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Στο 60΄ ο Πέλκας έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά και πάσαρε στον Ελ Καντουρί και ο Μαροκινός με καταπληκτικό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.
Στη συνέχεια και μέχρι το σφύριγμα της λήξης η Βασιλεία είχε κάποιες καλές στιγμές, με τον Πασχαλάκη να κρατάει το μηδέν με ορισμένες φοβερές αποκρούσεις. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα τις οποίες δεν αξιοποίησε. Το 0-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τον ΠΑΟΚ να σφραγίζει την πρόκριση πανηγυρικά.
Συνθέσεις:
Βασιλεία: Ομλίν, Κουμάρ, Βίντμερ, Ζούφι, Στόκερ (Κάμπο 46′), Σούκι, Ντιέ, Αγέτι (Φαν Βολφσβίγκελ 64′), Μπαλάντα, Καλούλου (Ομπερλίν 83′), Μπουά.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας (Σάχοφ 82′), Ελ Καντουρί (Ζαμπά 74′), Λημνιός, Πέλκας (Ουάρντα 84′), Πρίγιοβιτς.