Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

«Σίφουνας» ο ΠΑΟΚ, 4-1 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή με ανατροπή

Ιδανικό ξεκίνησε στον δεύτερο γύρο της Super League έκανε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε σαν… σίφουνας από την Κομονητή, συντρίβοντας με ανατροπή 4-1 τον Πανθρακικό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Κάτσε στο 32', ωστόσο εννέα λεπτά αργότερα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Κουτσόπουλου, σε πέναλτι που
δόθηκε και που δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Σαλπιγγίδης (απέκρουσε ο νεοεισελθών Αντίλοβιτς).

Στα τελευταία 20 λεπτά του ματς πάντως ο «δικέφαλος» του Βορρά ανέβασε... στροφές και κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ.

Για την ομάδα του Δώνη ισοφάρισε στο 70ο λεπτό ο Λαζάρ, έξι λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης έκανε το 2-1 για τους Θεσσαλονικείς, που σημείωσαν ακόμη δύο τέρματα με τους Γιάννου και Σταφυλίδη στο 87' και στο 90+2' αντίστοιχα.