Κυριακή 28 Αυγούστου 2016

Ήττα στα σημεία του Άρη από την Ξάνθη

Οι κίτρινοι μπορεί να έχασαν αλλά έδειξαν και πάλι πως αν βρουν το δρόμο τους επιθετικά θα φτασουν εύκολα στην άνοδο στη Σούπερ ΛίγκαΟ Άρης πάλεψε και πάλι απέναντι σε μια πολύ πιο έτοιμη ομάδα, Έχασε δίκαια 1-0 από την Ξάνθη, φανέρωσε και πάλι, όμως πως είναι
πολυτέλεια σε ποιότητα για τη Φούτμπλο Λιγκ.Η Ξάνθη έδειξε στο πρώτο ημίχρονο πως διατηρεί τα καλά στοιχεία που είχε την περασμένη σεζόν (λίγα είναι η αλήθεια). Δεμένη ομάδα, πολύ πιεστική στην άμυνα με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολη τη ζωή των παικτών του Άρη.
Οι κίτρινοι αντιμετώπισαν προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και ελάχιστες φορές έγιναν απειλητικοί για την εστία του Ζϊφκοβιτς. Αντίθετα η Ξάνθη έκανε το 0-1 με τον Σολτάνι να σκοράρει με κοντινό σουτ στο 16’
Άξιο αναφοράς και το ότι υπήρξαν πολλά νεύρα μεταξύ των παικτών στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ξάνθη παρέμεινε σοβαρή αμυντικά και είχε τις ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Τριάδης, όμως αλλά και ο Λάζιτς δεν βρήκαν στόχο και ο Άρης πάλεψε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς τελικά να τα καταφέρει.
Η Ξάνθη νίκησε δίκαια και ο Άρης έδειξε έστω και στη μέτρια μέρα του πως δεν είναι εύκολος για καμία ομάδα…