Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Ήττα για ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στο "Παλατάκι" στις λεπτομέρειες

Ο ΠΑΟΚ λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 84-89 στην "PAOK Sports Arena" για την 11η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο Δικέφαλος γύρισε από το -9 (66-75) ισοφαρίζοντας σε 75-75, πήρε και προβάδισμα στη συνέχεια, όμως στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό η εμπειρία και η ποιότητα του
Ολυμπιακού αποδείχθηκαν καθοριστικοί παράγοντες για την έκβαση της αναμέτρησης, σε συνδυασμό βέβαια με τα λάθη απειρίας των "ασπρόμαυρων" που κόστισαν.

Αυτή ήταν η 5η ήττα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που αν και πάλεψε στα ίσα μέχρι τέλους ακόμη ένα παιχνίδι κόντρα σε ανώτερο αντίπαλο ηττήθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες. Παρέμεινε έτσι στην 5η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός που για άλλη μια χρονιά πέρασε πολύ δύσκολα από το "Παλατάκι" διατήρησε το αήττητο (11-0) και έμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λοτζέσκι και Γιανγκ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κλάντον, Τσόχλας και Πέινερς.Ο αγώνα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, με τους "ερυθρόλευκους" να αυξάνουν τη διαφορά ανά διαστήματα ελέγχοντας τον ρυθμό, όμως τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατάει δείχνοντας διατεθειμένος και ικανός να δώσει μάχη μέχρι τη λήξη. Τελικά "κόλλησε" στο τελευταίο λεπτό και ο Ολυμπιακός πήρε το σημαντικό "διπλό".
Ακριβώς 1 λεπτό πριν την εκπνοή με το σκορ στο 84-83 υπέρ του ΠΑΟΚ ο Μάντζαρης αστόχησε σε 2/2 βολές, όμως ο Κλάντον τον μιμήθηκε 35" πριν το τέλος, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια μάλιστα, 21" πριν τη λήξη ο Γιανγκ πέτυχε καλάθι και φάουλ δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων (84-86) στον Ολυμπιακό. Ο Σάιμπερτ έκανε λάθος στην επόμενη φάση σπαταλώντας την επίθεση του Δικεφάλου και ο Γιανγκ με άλλες δύο εύστοχες βολές έκανε το 84-88 18" πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ έχασε και την επόμενη επίθεση και ο Μάντζαρης κέρδισε φάουλ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 84-89.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-52, 66-73, 84-89.
ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 2, Τέιλορ 8, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 8 (1/6 τρίπ.), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 12 (1), ΜΑργαρίτης, Μπράιαντ 14 (1), Πέινερς 12 (1), Κλάντον 18 (8/9 δίπ., 8 ριμπ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (1), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 19 (3), Μάντζαρης 8 (1), Μπιρτς, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 2, Λοτζέσκι 28 (2), Αθηναίου 5.