Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017

Τελικός Κυπέλλου Παναθηναϊκός-Άρης 29-27

Με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με σκορ 29-27 απέναντι στον Άρη, ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου στο Αλεξάνδρειο.Οι "κίτρινοι" βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο,

συγκριτικά με την πρώτη, μειώνοντας τη διαφορά, ενώ προηγήθηκαν κιόλας με 25-24.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 29-27 και απομένει το δεύτερο μέρος που αναμένεται συναρπαστικό, στη "μάχη" για τη διεκδίκηση του τροπαίου.
Στατιστικά Παναθηναϊκού: 29 πόντοι, 9/28 δίποντα (32%), 5/16 τρίποντα (31%), 6/8 βολές (75%), 16 ριμπάουντ (2-14), 4 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
Στατιστικά Άρη: 27 πόντοι, 11/29 δίποντα (38%), 2/13 τρίποντα (15%), 3/7 βολές (43%), 18 ριμπάουντ (4-14), 5 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
Παναθηναϊκός πόντοι: Σίγνγκλετον 5, Φελντέιν 6, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Καλάθης 7, Ρίβερς 2, Τζέιμς 9, Φώτσης, Παππάς, Μπουρούσης.
Άρης πόντοι: Τζένκινς, Κάμινγκς 5, Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 4, Ντραγκίσεβιτς 2, Τζάκσον 2, Τσαϊρέλης 8, Ξανθόπουλος, Ζάρας, Σίμτσακ 4, Γκόρντον.